Mutfakta Temizliği


Birçoğumuz için mutfak temizliği her gün ilgilenmemiz gereken bir iştir. Mutfağı sürekli temiz tutmamızı sağlayacak mantra “ilerlerken temizleyin”dir.

Yemek pişirirken aynı zamanda malzemeleri kaldırıp bulaşıkları makineye doldurup etrafı temizlersek, yemeğin ardından bizi bekleyen kocaman bir bulaşık dağı da oluşmayacaktır.

Yemeğin ardından arta kalanları dolaba kaldırıp lavaboyu sildikten ve yemek esnasında kullandığımız tabakları makineye doldurup programı başlattıktan sonra keyfimize bakabiliriz.

Günlük mutfak temizliğinde işimizi kolaylaştıracak mucizevî temizlik malzemelerinden de yararlanmayı unutmamalıyız! Mikrofiber temizlik bezleri, kullan-at peçeteler ve mutfak kirlerine özel olarak formüle edilmiş yüzey temizleyiciler hafif bir günlük mutfak temizliği için işinizi kolaylaştıracak önemli araçlardır.

Ayrıca mutfak temizliğinde işinize yarayacak “bire bir” kuralını da unutmayın! Bu kuralı kendinize göre adapte edebilirsiniz. Örneğin bulaşık makinesini her çalıştırdığınızda içerisine mutlaka bir buzdolabı rafı koymayı kural hâline getirin.

Bir diğer örnek; ne zaman mutfağı süpürseniz, mutlaka bir de mutfak dolaplarını temizleyin. Bu gibi kurallarla sık sık yaptığınız ev işlerinden biri ile uzun aralıklarla yapılan ve daha zormuş gibi görünen ev işlerini bölüm bölüm zincirleyebilirsiniz.

Bu stratejiyi uzun vadede uyguladığınızda buzdolabınızın içinin sürekli temiz veya özel bir dolap temizliği zamanı ayırmamış olsanız bile dolaplarınızın mucizevî bir şekilde hepsinin temizlenmiş olduğunu fark edeceksiniz.